Energetika, ekonomie, ekologie a emoce. To je budoucnost cihlových domů

By Tomas Svoboda In Úsporné bydlení No comments

Tradiční stavební materiály se mohou velmi dobře uplatňovat i v moderním pojetí současné architektury a stavebnictví. Svědčí o tom nové koncepty, které se objevují na stavebním trhu.

Cihlový rodinný dům je typickým reprezentantem tuzemského bydlení, a to už více než sto let. Vzhledem k současnému vývoji nelze v dohledné době očekávat, že se na tom něco změní. Tradice stavět z cihel je v Česku velice silná.

Někteří výrobci dokonce v souvislosti s aktuálním rostoucím zájmem o novou výstavbu přiznávají, že poptávka zákazníků již převyšuje jejich stávající kapacity. Nebojte si, cihly jsou, ale je třeba si na ně počkat o něco déle, než jsme byli dosud zvyklí. To je trend roku 2017 a podobně tomu bude i v roce příštím.

Na rok s pořadovým číslem 2018 se chystá také realizace vůbec prvního tuzemského cihlového domu v konceptu „4E“, tedy s ambicí vyhovět v maximální možné míře požadavkům na energetickou úspornost, ekonomiku, ekologie a emoce spojené se zdravým bydlením.

Jde o vizi, za kterou stojí společnost Wienerberger, výrobce cihlových materiálů, a architekt Bronislav Brůža, který vyhrál architektonickou soutěž.

Dům  je  navržen tak, aby jasně ukázal výhody bydlení v domech postavených z pálených cihel a pálených střešní tašek. Plně odpovídá nárokům na komfortní a moderní bydlení s benefity, které přináší tradiční a ověřený materiál a nové technologie.

Inovativně pojatý rodinný dům, který mimo jiné získal ocenění Grand Prix na zářijovém mezinárodním stavebním veletrhu For Arch v Praze, má originální architektonické řešení, které odpovídá přísným parametrům a požadavkům na výstavbu rodinných domů po roce 2020. Splňuje požadavky na budovy s téměř nulovou energetickou spotřebou.

Jak je vidět, podobné progresivní projekty ukazují, že tradičním stavebním materiálům patří budoucnost, ať už z pohledu úspor energií, ekonomičnosti výstavby či ekologie. Ostatně, právě proto ve společnosti Altabix dlouhodobě věříme, že stavění z cihel je tou nejlepší volbou pro šťastný a spokojený domov.

Zdroj: e4dum.cz a forarch.cz